İletişim: 0 (532) 055 35 40 | Mail: laden@ladenbaygin.com

Sonra değil, şimdi!

Sanırım artık her birimiz etrafımızda olan bitenin en azından bir süre daha sakinleşmeyeceği noktasında hem fikiriz. Ulusal ve global anlamlarda her gün ağzımızı açık bırakan gelişmeler, büyük ideolojik dönüşümler, sert gökyüzü hareketleri, aklını yitiren politikacılar. Ne yazık ki elimizden düşüremediğimiz akıllı telefonlarımız ve ekranlarımız yoluyla bizlere ulaşan her gün yüzlerce felaket haberi ile sarıp sarmalandık.

Oluşturulmaya çalışılan korku ve nefret psikolojisi yerini buldu. Parasızlık, işsizlik, mutsuzluk, bıkkınlık diz boyu.

Peki, ulaşmaya çalıştığımız hayallerimize ne oldu?

Bu yazı sizlere yeni bir şey söylemek için değil, sadece bazı gerçekleri yeniden dile getirmek için var. Elimizden birçok özgürlüğümüzün alındığı bu karanlık günlerde, içsel özgürlüğünüzden sakın ola ki vazgeçmeyin. Sorunlarınızı, sıkıntılarınızı dostlarınız ya da bu işi profesyonel olarak yapan kişilerle paylaşmaya devam edin. Çoğumuzun aynı problemlere sahip olduğunu görmek bile sizi kendi hayatınız ile ilgili olan büyük yüklerden bir nebze de olsa arındıracaktır.

Bu dönemin bulanıklığının arkasına sığınarak yapmak istediğiniz şeyleri sonraya bırakmak ise kendinize yapabileceğiniz en korkunç şey olacaktır. Geçirdiğimiz evrenin, birey/uzay anlamında diğer evrelerden bir farkının olmadığının bilincinde olun. İçimizde geliştirdiğimiz her türlü duygu, bizim kontrolümüzde. İster etrafımızda olanların arkasına sığınarak hayatlarımızı ertelemeye, ister arzu ve hayallerimizden vazgeçmeden onları hayata geçirmek için emin adımlarla ilerlemeye devam edebiliriz.

Ayrıca her birimizin içsel huzurunun bir diğerini ve büyük resme bakıldığında toplumsal ve evrensel huzuru ne kadar çok etkilediğini lütfen unutmayın. Osho’nun çok sevdiğim bir sözü, söylemek istediğimi en iyi şekilde ifade ediyor sanırım:

” Bütün dünyayı değiştirmene gerek yok, sadece kendini değiştir ve tüm dünyayı değiştirmeye başlamış olacaksın. Çünkü sen dünyanın bir parçasısın. Tek bir insan bile değişse, bu binlerce insana ulaşacak. Tamamen yeni bir insanlık türünün doğmasına sebep olacak bir devrim için tetikleyici olacaksın”  –OSHO-

Büyük dönüşümlerin, kayıpların yaşandığı bu dönemi, sahip olduğunuz, işinize yaramayan ya da sizi senelerdir yormuş olan inanç ve değer sistemlerinizi yeniden gözden geçirmek için kullanarak yüzünüzü “olumlu” olana çevirebilirsiniz.

Hepimizin gayet de iyi bildiği gibi, her durum, onu nasıl yorumladığımıza bağlıdır.

İleride hayatınıza geri dönüp baktığınızda “keşke” dememek için, sonra değil şimdi!

Back to Top