İletişim: 0 (532) 055 35 40 | Mail: laden@ladenbaygin.com

Koaktif Koçluk – Koçlukta Soru Sorma

ZEN SÖYLEŞİSİ

Zen öğretmenleri genç öğrencilerini, meramlarini tam anlatabilecek bicimde yetistirirler. Iki zen tapinaginda birer cocuk buyutulmektedir. Cocuklar her sabah alisverise birlikte giderler.

“Nereye gidiyorsun?” diye sorar biri.

“Ayaklarimin goturdugu yere,” diye karsilik verir oteki.

Bu yanit, sorani afallatir. O da gider ogretmenine danisir. “Yarin sabah,” der öğretmen, “o yaramazı görürsen o soruyu gene sor. Gene oyle derse, bu kez, ‘Ayakların olmasaydı nereye giderdin?’ diye sorarsın. Bu kez de o apissin bakalım!”

Ertesi sabah çocuklar buluşurlar.

“Nereye gidiyorsun?” diye sorar birincisi.

“Yel nereye götürürse,” diye yapıştırır ikincisi.

Küçük gene afallar, koşar ogretmenine.

O da: “Yel olmasaydı nereye giderdin? Diye sor bakalım!” öğüdünü verir.

Ertesi gün çocuklar yine buluştuklarında,” Nereye gidiyorsun?” der birinci cocuk.

“Pazara, sebze almaya gidiyorum,” diye yanıtlar oburu.

                                                                 Zen’in Eti, Zen’in Kemiği- Paul Reps

Bu minik hikaye, koçlukta soru sormanın, daha da doğrusu, doğru soruyu “zamanında sormanın” önemini düşündüren harika bir Zen öyküsü. Koçluk görüşmelerinde danışanların gündemi bazen cok kalabalık olabilir. Koç, gündemi bir arada tutmaya çalışırken, doğru soruyu doğru zamanda sormaz ise, aslında güçlü bir ifade kullanılsa dahi, soru zamanında yöneltilmediği taktirde önem ve anlamını kaybedebilir.

Aslında bunu, annelerimizin her zaman telkin ettiği “ Meyveni hemen ye evladım, vitamini kaçar yoksa!” sözleriyle de örnekleyebiliriz. Ayni, zamanında yenmeyen meyve, nasil faydasını zamanla kaybediyorsa, doğru zamanda yöneltilmeyen soru da, ayni sekilde danışanınızın ilerlemesinde önünüze engel olarak cikacaktir.

Doğru zamanlama için bana göre en önemli nokta, etkin dinlemekten geçmektedir. Danışanınızı 3. dereceden, yani tüm algınızla ve sadece söylediklerini değil, söylediklerinin altında yatanları ve bunları söylerken vücudundaki değişiklikleri izleyerek, o soruyu tam da o anda sormanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Bu noktada koçluk sezgileriniz de son derece önemlidir. Koçluk sezgileriniz, danışanınıza soru sorarken sizi yönlendiren içinizdeki bilgedir.

Zamanında sorulan bir soru, büyük bir düğümü çözebilecek kadar güçlü olabilir.

Back to Top