İletişim: 0 (532) 055 35 40 | Mail: laden@ladenbaygin.com

Evrimini Tamamlayamayan Harfler Çöplüğü

Frank Herbert’ın Dune serisini okuyanınız olmuştur ve “ses kullanmanın” okuyucuda bıraktığı etkiyi anımsayacaksınızdır büyük ihtimalle. Okumamış olanlar için ise, nasıl özetlesem,  bu uzun yıllar cadılık eğitimi alarak kazanılan bir yetenek. Yani evet, insanları sesinizle yönetebilme kabiliyeti basitçe.

Hızlı hızlı geçiyor düşünceler aklımdan. Soruyorum kendime, sesimizi ne kadar etkili kullanıyoruz acaba? .

Görüyor ve arttırıyorum! Sesimiz çıkıyor mu acaba?

Söylemek istediklerimizi hayatımızdaki herhangi bir platformda ifade edebiliyor muyuz? (İfade özgürlüğümüzün son geldiği duruma hiç değinmeyeceğim, o bir tez konusu olur). Eşimize, en yakın arkadaşımıza, iş yerindeki birilerine, evladımıza. Ya da ne bileyim barmene, taksiciye, manava. Hatta kuşlara, ağaçlara, evde göz göze geldiğimiz örümceğe? İfade ediyor muyuz kendimizi?

Sesimizin cesaretle çıktığı anlar konuşmalarımızın ne kadarını oluşturuyor? Sesimizi kullanabiliyor muyuz? Bu bir yetenek. Kendimizi ifade edebilmek, insanlara sunulmuş bir armağan. Peki nedir iletişmemizin önündeki sıkıntı? Neyi sesli dile getirmekten korkuyoruz?

Peki sen, sen neyi sesli söylemekten çekiniyorsun?

Peki.

Çekinmenin  sebebi ne? Hayır hayır o değil. Gerçek sebebini soruyorum. Ne zaman konuşmayı bıraktın? İstemeyi, rahatsızlık duymayı, mutluluktan bağıra höyküre ağlamayı? Ya da hüzününden.

Ben bir yaşam koçuyum ve görüşmelerimde bazen sorarım; bu olumsuz hissi vücudunun neresinde hissediyorsun? Kafa, kalp, mide. Bazen de boğaz.

Böyle düşününce gözümün önünde komik bir sahne canlanıyor. Sanki binlerce harf; a’lar p’ler,ü’ler. Üst üste karman çorman olmuş boğazımızda bir çöplük halinde duruyorlar. Kurtarılmayı istiyormuş gibi bir halleri var gariplerin. Döngülerini tamamlayamamışlar, tam da çıkacakken orada takılı kalmışlar gibi.

Boğazınızda bir temizlik yapsanız dışarı neler çıkardı? Söylemek isteyip de içinizde tuttuğunuz şeyler için ne kadar çaba harcıyorsunuz? Tüm enerjiniz mi gidiyor yoksa çok da tutmuyor musunuz?

Neleri söyleyebilmiş olsanız daha iyi olurdu? Peki, söylediklerinizi farklı şekilde söyleseydiniz neler değişirdi?

Çok mu fazla soru oldu? Bende soru çok çünkü merak ediyorum.

Peki senin merak edip de sormak istediklerin neler? Daha ne kadar merak etmeye devam edeceksin?

Olacak ile öleceğe fayda yok derler.

Back to Top